Wartość odżywcza rabarbaru

19 maja 2020

Rabarbar jest inaczej nazywany rzewieniem, wiedziałeś/aś? Powszechnie uznawany jest za warzywo, jednak zazwyczaj jada się go na słodko w formie ciast, kompotów, dżemów lub po prostu z samym cukrem.

Rabarbar ma bardzo niską wartość energetyczną, a jednocześnie jest naładowany witaminami, składnikami mineralnymi, kwasami organicznymi i błonnikiem. Jest znany ze swojej kwaskowatości, która spowodowana jest dużym stężeniem kwasów organicznych, w tym szkodliwego kwasu szczawiowego. Nie należy się jednak tego bać, ponieważ umiarkowane spożycie rabarbaru nie będzie stanowiło zagrożenia dla naszego zdrowia. Wręcz przeciwnie, może przynieść nam wiele korzyści!

Przede wszystkim rabarbar przejawia właściwości przeciwzapalne oraz wspomagające trawienie. Dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom zmiata wolne rodniki i działa przeciwnowotworowo, a obecny w nim rezweratrol chroni układ krążenia przed rozwojem chorób. Co ciekawe, rabarbar zawiera substancje działające podobnie jak estrogeny (rapontycyna), czyli żeńskie hormony płciowe, dlatego wykazuje działania estrogenowe. Mężczyźni nie powinni się tego w żaden sposób bać.

Jeśli nie masz pomysłu na rabarbar to polecam ciasto rabarbarowe z kruszonką z mojego przepisu lub dodać je do pełnoziarnistego ciasta drożdżowego również z mojego przepisu ( https://dietka.eu/razowe-ciasto-drozdzowe-z-owocami-i-kruszonka/ ). Palce lizać! Tylko nie zjedz za dużo na raz.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia!
DietKA

Dodaj komentarz

© dietka.eu 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt www: 84.pl
phone-handset