Dieta planetarna

22 lutego 2022

Dieta planetarna to rozwiązanie zaproponowane przez naukowców z komisji The EAT -Lancet Commission on Food, Planet, Health. Stanowi pełnowartościową dietę i zaspokaja potrzeby żywieniowe ludzkości, a przy tym minimalizuje niekorzystne oddziaływanie na środowisko. Naukowcy wzięli pod uwagę zmiany klimatyczne jakie zachodzą na ziemi.

Co ona zakłada? Przede wszystkim zmniejszenie spożycia mięsa czerwonego i cukru aż o połowę w stosunku do teraźniejszego! Z kolei spożycie warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych i orzechów powinno wzrosnąć o połowę. Są to tak naprawdę zasady zdrowego żywienia, do których dietetycy namawiają już od dawna.

Naukowcy podkreślają pozytywne działanie diety planetarnej na zdrowie człowieka. Szacują, że ten model żywienia może uchronić przed:

- przedwczesną śmiercią (aż około 11 milionów ludzi!)
- śmiercią z powodu chorób układu krążenia
- śmiercią z powodu chorób nowotworowych

Czy dieta planetarna oznacza weganizm i całkowite odejście od mięsa, ryb, nabiału i jaj? Zdecydowanie nie. Dieta planetarna zachęca do ograniczenia tych produktów na rzecz produktów roślinnych. Z założenia ma być przyjemna, smaczna i zdrowa dla człowieka poprzez unikanie głownie mięsa czerwonego, cukrów prostych i tłuszczów nasyconych.

Układając dla Was jadłospisy zawsze staram się znaleźć równowagę pomiędzy Waszymi potrzebami, a potrzebami środowiska. Ważne jest dla mnie również nie marnowanie żywności. Jeśli chcesz spróbować zacząć zmieniać swoje nawyki na lepsze, powoli odchodzić od nadmiernej konsumpcji mięsa, tłuszczów i cukrów to chętnie przygarnę Ciebie pod dietetyczne skrzydła. Pokażę Ci, jak w prosty i przyjemny sposób budować dobre nawyki.

Pozdrawiam,
DietKA

Dodaj komentarz

© dietka.eu 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt www: 84.pl
phone-handset