Dietka dla brzuchatki

3 marca 2022

Ciąża rządzi się swoimi prawami i u każdej brzuchatki przebiega inaczej, jednak jeśli tylko czujesz się dobrze, nie dokuczają Ci mdłości, wymioty lub inne dolegliwości umożliwiające normalne odżywianie to staraj się kierować kilkoma ważnymi zasadami...

Przede wszystkim niech Twój talerz będzie kolorowy od warzyw i owoców. Nigdy dość witaminek i minerałów, którymi dzielisz się też z maleństwem. Pamiętaj, że przez te 9 miesięcy odżywiasz nie tylko siebie, ale również swojego towarzysza w brzuchu. Wzrasta więc też Twoje dobowe zapotrzebowanie na energię, witaminy i składniki mineralne.

Jeśli sięgasz po produkty zbożowe, niech będą one w wersji pełnoziarnistej. Kobiety w ciąży często zmagają się z zaparciami, więc błonnik zawarty w pełnoziarnistych produktach zbożowych powinien temu zaradzić. W razowym pieczywie, ciemnym makaronie, brązowym ryżu, płatkach zbożowych, otrębach, pełnoziarnistej mące znajduje się dużo więcej witamin i minerałów niż w jasnych produktach.

Ze względu na wapń warto sięgać po produkty mleczne. Ważne, aby były to produkty z mleka PASTERYZOWANEGO. Unikaj produktów z niesprawdzonego źródła. Niebezpieczne mogą być między innymi oscypki i inne regionalne sery. One nie muszą zaszkodzić, ale prawdopodobieństwo zakażenia się i uszkodzenia płodu jest wysoka. Jeśli nie spożywasz nabiału to szukaj wapnia w innych produktach, np. tofu, jarmużu, strączkach, migdałach, wodzie wysokomineralizowanej, suszonych morelach, płatkach owsianych. Zawartość wapnia w tych produktach jest dużo niższa, więc trudniej jest wówczas pokryć zapotrzebowanie. Warto sięgać też w takiej sytuacji po wegańskie produkty wzorowane na produkty mleczne typy napoje roślinne, jogurty, sery, które są wzbogacane w wapń.

To samo tyczy się surowych jaj, mięs i ryb. Bezwzględnie ich nie zjadaj. Zrezygnuj z tatara, czy sushi, z tego względu, że surowe jaja, mięsa i ryby mogą zawierać bakterie i niesie to niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet poronienia. Śmiało sięgaj po jaja, ryby i chude mięso po ugotowaniu, upieczeniu. Także jeśli sushi to tylko z dodatkiem upieczonej ryby lub wersji wegańskiej, wegetariańskiej. Jeśli nie jadasz mięsa to koniecznie zadbaj o roślinne źródła białka w diecie, w tym nasiona roślin strączkowych.

Nie zapominaj o ziarnach, orzechach i olejach roślinnych, które są źródłem zdrowych tłuszczy. Warto sięgać również po awokado z tego tytułu.

I oczywiście nawadniaj się! W ciąży zapotrzebowanie na płyny wzrasta.

Masz jakieś pytania? Odezwij się do mnie lub umów na konsultację.

Już niedługo wrzucę post, w którym skupię się głównie na produktach zakazanych w diecie kobiety ciężarnej.

A teraz życzę Wam mamusie miłego, bezstresowego dnia.
DietKA

Dodaj komentarz

© dietka.eu 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt www: 84.pl
phone-handset