Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dietę dziecka należy rozszerzać po ukończeniu 6 miesiąca życia. Powinno dążyć się do wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka.
My z Antosiem właśnie zaczynamy tą przygodę i jestem tym bardzo podekscytowana! Z niecierpliwieniem wyczekiwałam tego momentu.
Korciło mnie od dawna, aby dać Antosiowi coś do spróbowania, bo był niezwykle nim zainteresowany, ale zwlekałam jak najdłużej. Dlaczego? Wiem, że na tym etapie mleko mamy jest w pełni wystarczalne. W końcu mamy całe życie na jedzenie innych produktów, a laktacja nie trwa wiecznie. Więc co ma się ten krótki czas karmienia piersią w okresie niemowlęcym w perspektywie całego życia?
Przy rozszerzaniu diety dziecka należy zwrócić uwagę na jego postawę. Można je karmić na swoich kolanach lub posadzone w krzesełku, jednak powinno wykazywać umiejętność siedzenia. Jego główka i szyja powinny być stabilne. Chwiejna postawa ciała może grozić zadławieniem lub zakrztuszeniem.
Dziecko powinno być zainteresowane jedzeniem i chcieć go próbować, inaczej nici z tego. W przypadku metody BLW powinno z zaciekawieniem chwytać jedzenie w rączki i celnie trafiać do buzi.
Jeśli Twoje dziecko nie ma jeszcze ani jednego ząbka to nie martw się. Nie jest to przeciwskazanie do rozszerzania diety. Świetnie poradzi sobie samymi dziąsełkami i językiem. Początkowo konsystencja podawanego jedzenia i tak jest bardzo sprzyjająca. Pierwsze potrawy są bardzo rozdrobnione w postaci papek lub po prostu bardzo miękkie i delikatne.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.