Czym są, jakie pełnią funkcję i gdzie ich możemy szukać? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Na początku przytoczę definicje omawianych pojęć.
PROBIOTYKI – to żywe mikroorganizmy, które gdy są podawane w odpowiedniej ilości przynoszą korzyści dla zdrowia organizmu gospodarza. Inaczej mówiąc są to bakterie, które zasiedlają nasze jelita, tworząc naturalną mikroflorę i bardzo sprzyjają naszemu zdrowiu, o ile występują w odpowiedniej ilości.
PREBIOTYKI – to niestrawne składniki żywności, które wpływają pozytywnie na organizm, poprzez stymulację wzrostu i/lub aktywności jednego lub kilku szczepów bakteryjnych. Innymi słowy, prebiotyki są to, takie składniki zawarte w jedzeniu, które odżywiają dobre bakterie i dzięki temu dobroczynnie wpływają na naszą mikroflorę.
Odkąd w drugiej połowie XIX wieku odkryto drobnoustroje, zaczęto szukać sposobu na ich zwalczanie. Ważnego odkrycia w tej kwestii dokonał Ilja Miecznikow. Zauważył on u bułgarskich chłopów zdumiewająco dobrą kondycję zdrowotną. Powiązał ten fakt z piciem przez nich codziennie fermentowanego mleka, które zawierało w sobie szczepy Lactobacillus acidophilus. Było to pierwsze odkrycie wskazujące na skuteczne zwalczanie „złych” bakterii (patogenów) przez „dobre” bakterie probiotyczne.
Przykładem bakterii probiotycznych są: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Lactobacillus reuteri, Saccharomyces boulardi.
Bakterie probiotyczne są konkurencją dla bakterii patogennych. Do patogenów zaliczamy m. in.: Staphylococcus aureus, Salmonella enteritidis, Bacillus cereus, Pseudomonas aeruginosa, clostridium perfingens, Campylobacter jejuni, Escherichia coli.
W jaki sposób probiotyki pozytywnie wpływają na zdrowie?
Nie bez przyczyny stwierdza się, że jelita do drugi mózg. Mieszka tam ok 1013-1014 mikroorganizmów. To życie, które tam się rozwija wpływa na życie naszego całego organizmu. A co jeśli mikroflora się zaburzy? Zaburzy to pracę reszty organizmu. Osłabia się układ odpornościowy, układ pokarmowy i procesy trawienne, pojawia się tendencja do alergii, nowotworów, infekcji i nawet stanów depresyjnych. Istnieją, również doniesienia, że zaburzona mikroflora jelitowa sprzyja rozwoju otyłości i cukrzycy.
Jednorazowe, doraźne zażycie probiotyków nie będzie skuteczne. Ich korzystne działanie będzie odczuwalne wtedy, gdy liczba korzystnych drobnoustrojów stale będzie utrzymywana na wystarczającym, wysokim poziomie. Probiotyki powinny być nieustannie przez nas dostarczane wraz z pożywieniem oraz odpowiednio odżywiane poprzez prebiotyki. Odpowiednia dieta jest niezbędna do utrzymania naturalnej mikroflory w odpowiedniej kondycji. Należy być też czujnym na suplementy probiotyczne, które oferuje nam rynek. Jest ich wiele, jednak nie każdy suplement będzie charakteryzował się pożądanym działaniem. Większość z nich nie będzie miało znaczenia dla naszej mikroflory. Aby stosowanie suplementu miało sens powinno wybrać się odpowiedni szczep bakterii i w odpowiedniej ilości. Nie każdy szczep wytrzyma warunki panujące wewnątrz organizmu i zanim dojdzie do jelit może zginąć. Barierę może stanowić np. kwaśne pH żołądka.
Suplementy to tylko jedna droga na budowanie mikroflory. Probiotyki znajdują się przede wszystkim w produktach żywnościowych, które powstają na skutek właśnie działania bakterii probiotycznych. Będą to głównie różne fermentowane produkty.
Żywieniowe źródła probiotyków:
Ale żeby bakterie probiotyczne mogły się rozwijać w naszych jelitach, niezbędne są PREBIOTYKI!
Do prebiotyków zaliczamy głównie oligosacharydy, inulinę, laktulozę, skrobię oporną, B-glukany, celulozę i pektyny, czyli tak naprawdę rodzaje błonnika pokarmowego. Nie każda frakcja błonnika będzie spełniała właściwości prebiotyczne, ale każdy prebiotyk będzie jednocześnie spełniać funkcje błonnika. Te związki znajdują się w dużej mierze w warzywach, owocach, produktach zbożowych, a także mleku kobiecym. Wykazano, że prebiotyki występują aż w ponad 36000 produktach pochodzenia roślinnego.
Żywność o dużej zawartości związków prebiotycznych:
Wiemy, jak budować mikroflorę, ale istnieją również czynniki, które mogą ją zaburzyć. Należą do nich:
Podsumowując, ciężko jest zaprzeczyć pozytywnemu działaniu pro- i prebiotyków na organizm człowieka oraz kluczowej roli mikroflory w utrzymaniu zdrowia. Jeśli zależy Ci na prawidłowym funkcjonowaniu organizmu to pamiętaj o swojej mikroflorze. Dbaj o prawidłowe odżywianie i pielęgnuj swój styl życia. Twoje codzienne, zwyczajowe i z pozoru drobne zachowania mogą mieć wielki wpływ na stan Twojego zdrowia. Nie bagatelizuj tego!
Pozdrawiam ciepło,
DietKA
Bibliografia:
[1] Wino powstaje na skutek aktywności drożdży i bakterii. Obecne na powierzchni winogron bakterie probiotyczne (bakterie kwasu mlekowego i kwasu octowego) umożliwiają fermentację, podczas której powstaje alkohol i kwas mlekowy.
[2] Do produkcji piwa wykorzystuje się głównie drożdże, które podczas procesu fermentacji zamieniają cukier ze słodu w alkohol i CO2. Jednak w niektórych krajach lub przy określonych rodzajach piwa wykorzystuje się również bakterie probiotyczne.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.