Ryż na 5 sposobów

6 kwietnia 2020

Jeśli myślisz „ryż” to od razu widzisz kurczaka? Ryż z kurczakiem to klasyk na szybki obiad, ale oprócz takiego zestawienia można stworzyć wiele barwnych, smacznych potraw na bazie ryżu.

Aby taka potrawa była pełnowartościowa trzeba pamiętać o następujących kwestiach:

1. Powinny pojawić się WĘGLOWODANY ZŁOŻONE. Wybieramy więc naturalny ryż brązowy, który w przeciwieństwie do ryżu białego jest bogaty w witaminy, minerały i błonnik. Ryż biały z tego względu, że powstaje poprzez oczyszczenie ziarna z wartościowych rzeczy, staje się po prostu mało wartościowy. Jeśli nie lubisz ryżu brązowego to możesz zacząć od dodawania kilku ziarenek do białego, aby powoli się przyzwyczajać i stopniowo zwiększać dodatek ryżu brązowego.

2. BIAŁKO! Niekoniecznie musi być to mięso, ale także można wykorzystać nasiona roślin strączkowych, jaja, tofu, a także mleko i produkty mleczne. Połączenie produktów mlecznych ze zbożowymi umożliwia uzupełnienie się aminokwasów i stworzenie PEŁNOWARTOŚCIOWEGO BIAŁKA.

3. Potrawa powinna być też poniekąd tłuściutka, ALE oczywiście w zdrowym wydaniu. Co to oznacza? Oznacza to, że należy wykorzystać umiarkowaną ilość zdrowego źródła tłuszczu, np. łyżka oliwy lub innego oleju roślinnego, kilka łyżeczek pesto, kawałek awokado, garstkę orzechów, ziaren, czy pestek.

4. No i najlepsze, a zarazem najważniejsze zostawiłam na koniec: WARZYWA I/LUB OWOCE! Pamiętaj, że te produkty powinny pojawiać się w każdym posiłku. Jeśli nie wiesz od czego rozpocząć przygodę ze zdrowym odżywianiem to podejmij challange, aby w ciągu dnia w każdym Twoim posiłku pojawiło się warzywo lub owoc.

Na grafice przedstawiłam 5 propozycji potraw z ryżem. Wariant nr 1 jest w wydaniu meksykańskim. Warto go wzbogacić w cenne źródło tłuszczu, np. łyżkę oliwy. Najlepiej, gdy mięso będzie drobiowe.

Ciekawy jest wariant nr 2, przypominający kuchnię tajską. Na oliwie podsmażamy warzywa i dodajemy do nich po pewnym czasie jajka i mieszamy. Potem dodajemy ryż i sos sojowy.

Wariant nr jest dosyć klasyczny, bo jest to ryż z kurczakiem i warzywami, jednak robotę robi dodatek pesto.  Pesto najlepiej dodać na sam koniec i wymieszać z resztą składników po zdjęciu z palnika.

Wariant nr 4 jest na słodko. Ryż gotujemy na mleku. Ewentualnie można też ugotować ryż na wodzie i  Na koniec dodajemy starte jabłko lub pokrojone kawałki, cynamon i orzechy.

Wariant nr 5 może być podany w formie sałatki na zimno lub na ciepło. Wystarczy ugotować ryż i brokuły, a następnie wymieszać z oliwą, kawałkami fety i suszonych pomidorów.

A Ty w jakim wydaniu najbardziej lubisz jeść ryż?

One comment on “Ryż na 5 sposobów”

Dodaj komentarz

© dietka.eu 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt www: 84.pl
phone-handset