Suplementacja w ciąży

8 marca 2020

CIĄŻA – czas, kiedy kobieta szczególnie powinna zatroszczyć się o swoje odżywianie! Ma ono wpływ nie tylko na jej zdrowie i samopoczucie, ale przede wszystkim na rozwój płodu i jego życie w przyszłości!

W okresie ciąży wzrasta nie tylko zapotrzebowanie na energię, ale także na witaminy i składniki mineralne. Szczególnie należy zwrócić uwagę na kwas foliowy, żelazo, witaminę D, jod oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe PUFA (EPA i DHA). Czy odpowiednia dieta wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie na te składniki? Czy konieczna jest suplementacja? To zależy.

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego suplementację wymienionych wyżej składników zaleca się w następujący sposób:

- kwas foliowy – 0,4 mg dziennie od 6 tygodni przed planowaną ciążą do końca 1 trymestru, w określonych przypadkach suplementacja może zostać podwyższona do 5 mg na dobę (niedokrwistość megaloblastyczna, otyłość, palenie papierosów, leki przeciwpadaczkowe, antykoncepcja hormonalna)

- kwasy EPA i DHA – 600 mg przy niskim spożyciu ryb lub 1000 mg w przypadku wysokiego ryzyka wystąpienia przedwczesnego porodu od 20 tygodnia ciąży

- wit. D – 800-2000 j.m.

- żelazo – 18 mg przed ciążą i 26-27 mg w trakcie ciąży w przypadku kobiet, u których bardzo prawdopodobne jest wystąpienie niedokrwistości oraz od 30 mg do 60-100 mg u kobiet ciężarnych w różnym stopniu niedokrwistości.

- jod - 200 µg

- magnez – 200-1000 mg przy występowaniu bolesnych skurczy i stwierdzonym niedoborze

Należy jednak podkreślić, że zalecenia odnośnie suplementacji nie są identyczne dla każdej kobiety ciężarnej i mogą się między sobą różnić, dlatego każda decyzja o włączeniu suplementacji powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym.

Jeśli kobieta dostarczy sobie określonego składnika za dużo może to negatywnie wpłynąć na jej zdrowie oraz przebieg ciąży i rozwój płodu.

Dodaj komentarz

© dietka.eu 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt www: 84.pl
phone-handset